Kapusta kadeřavá: Superpotravina, která vás postaví na nohy

Kale

Kale: Král mezi zeleninou

Kapusta kadeřavá, často označovaná jako "kale", si právem vysloužila titul královny mezi listovou zeleninou. Její obliba v posledních letech prudce vzrostla a to hlavně díky jejím nesporným zdravotním benefitům. Tato zelenina, příbuzná brokolici, květáku či kapustě, je doslova nabitá vitamíny, minerály a antioxidanty. Najdeme v ní vitamín C, vitamín K, vitamín A, vápník, draslík a mnoho dalšího.

Ať už ji přidáte do smoothie, salátu, nebo z ní připravíte chutné chipsy, kapusta kadeřavá je skvělým způsobem, jak obohatit svůj jídelníček o důležité živiny. Její chuť je mírně nahořklá a zemitá, což z ní dělá skvělý doplněk k různým pokrmům.

Pěstování kapusty kadeřavé je poměrně nenáročné a zvládne ho i začátečník. Daří se jí na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Sklízet ji můžeme od podzimu až do jara, jelikož je mrazuvzdorná.

Původ a historie kadeřávku

Kadeřávek, tato listová zelenina s charakteristicky kudrnatými listy, má bohatou historii sahající až do starověku. Jeho původ je připisován oblasti Středomoří, kde byl pěstován již před více než 2000 lety. Staří Řekové a Římané si kadeřávku cenili pro její chuť a nutriční hodnotu. Věřili, že tato zelenina má léčivé účinky a používali ji k léčbě různých neduhů.

Kapusta kadeřavá vs. Hlávkový salát

Vlastnost Kapusta kadeřavá Hlávkový salát
Obsah vitamínu C (na 100g) Vysoký (cca 120mg) Nižší (cca 18mg)
Obsah vitamínu K (na 100g) Vysoký (cca 817 mcg) Nižší (cca 170 mcg)
Použití v kuchyni Všestranné (smoothie, saláty, pečení) Omezenější (převážně saláty)

Během středověku se kadeřávek rozšířil do dalších částí Evropy a stal se oblíbenou plodinou i v chladnějších oblastech. Jeho odolnost vůči mrazu z něj učinila cenný zdroj potravy v zimních měsících. V 16. století se kadeřávek dostal do Severní Ameriky s prvními evropskými osadníky.

V průběhu staletí vznikla celá řada odrůd kadeřávku, které se liší tvarem, barvou a strukturou listů. Mezi nejznámější patří kadeřávek kadeřavý s tmavě zelenými, kudrnatými listy, kadeřávek kadeřavý s fialovými listy a kadeřávek toskánský, známý také jako „dinosauří kapusta“, s protáhlými, tmavě zelenými listy.

Druhy a odrůdy kadeřávku

Kadeřávek, latinsky Brassica oleracea var. sabellica, patří do čeledi brukvovitých a je blízce příbuzný kapustě, květáku a brokolici. Existuje mnoho druhů a odrůd kadeřávku, které se liší tvarem, barvou a strukturou listů. Mezi nejznámější druhy patří kadeřávek kadeřavý s tmavě zelenými, kudrnatými listy, který je oblíbený pro svou výraznou chuť. Kadeřávek toskánský, známý také jako „černá palma“, má dlouhé, úzké, modrozelené listy s mírně nahořklou chutí. Pro svůj dekorativní vzhled se často používá v gastronomii. Kadeřávek červený se vyznačuje fialovými až červenými listy s mírně nasládlou chutí. Jeho mladé listy se hodí do salátů, starší se tepelně upravují. Méně známý je kadeřávek sibiřský, který je odolný vůči mrazu a má hladké, ploché listy. Všechny druhy kadeřávku jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, a proto jsou považovány za velmi zdravou zeleninu.

Kapusta kadeřavá, ač skromná na pohled, ukrývá v sobě sílu lesa a zdraví celého roku.

Bořivoj Kovář

Nutriční hodnota a benefity

Kapusta kadeřavá, známá také jako kadeřávek, je nutriční elektrárnou nabitou vitamíny, minerály a antioxidanty. Patří do čeledi brukvovitých, stejně jako brokolice, květák a zelí. Kadeřávek je nízkokalorická zelenina s vysokým obsahem vlákniny, vitamínu K, vitamínu C a vitamínu A. Obsahuje také draslík, vápník a železo. Vitamín K je nezbytný pro srážlivost krve a zdraví kostí. Vitamín C je silný antioxidant, který posiluje imunitní systém. Vitamín A je důležitý pro zdravý zrak a pokožku. Vláknina v kadeřávku podporuje trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Draslík je důležitý pro zdravý krevní tlak. Vápník posiluje kosti a zuby. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Pravidelná konzumace kadeřávku může přispět ke snížení rizika chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka 2. typu. Kadeřávek lze konzumovat syrový v salátech, vařený jako příloha, dušený, pečený nebo přidaný do smoothies.

Využití v kuchyni: Tipy a recepty

Kapusta je v kuchyni skutečně všestranná. Její mírně nahořklá, zemitá chuť se skvěle hodí do salátů, polévek, hlavních chodů i smoothies. Mladé listy kapusty jsou křehčí a jemnější, ideální do salátů. Stačí je jen promíchat s oblíbenou zálivkou a dochutit třeba oříšky a ovocem. Starší listy se hodí spíše na tepelnou úpravu. Skvělé jsou dušené na másle s česnekem, orestované s cibulkou a slaninou nebo zapečené s bešamelem a sýrem.

Kapusta se dá použít i do polévek, ať už jako hlavní ingredience krémové polévky, nebo jako součást zeleninového vývaru. Skvěle se doplňuje s bramborami, dýní, mrkví nebo cizrnou. Pokud máte rádi netradiční chutě, vyzkoušejte kapustu přidat do smoothie. Stačí ji rozmixovat s banánem, jablkem a špenátem a získáte zdravou a výživnou snídani nebo svačinu. Ať už se rozhodnete kapustu připravit jakkoliv, nezapomeňte, že je to skutečná vitamínová bomba plná zdraví prospěšných látek.

Pěstování kadeřávku: Rady a tipy

Kadeřávek, listová zelenina s charakteristickými kudrnatými listy, je odolný a nenáročný druh. Patří do čeledi brukvovitých, kam spadá i brokolice, květák nebo kapusta. Pěstování kadeřávku zvládne i začátečník. Semínka se vysévají od března do května přímo na záhon, nebo pro ranější sklizeň již v únoru do skleníku. Kadeřávek preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou, humózní půdou. Důležitá je pravidelná zálivka, zvláště v období sucha. Hnojení není nutné, ale prospěje mu kompost.

Kadeřávek je odolný vůči chladu a mírným mrazům, proto se sklízí až do pozdního podzimu. Listy se odřezávají postupně od spodu rostliny. Čerstvé listy jsou výborné do salátů, smoothies nebo se dají tepelně upravovat. Kadeřávek je bohatý na vitamíny (A, C, K), minerály (vápník, železo) a antioxidanty. Jeho konzumace prospívá imunitě, trávení i zraku.

Skladování a trvanlivost kadeřávku

Kadeřávek, tento odolný a výživný druh zeleniny, si drží své čestné místo v našich zahradách i kuchyních. Abychom si jeho chuť a nutriční hodnotu užili naplno, je potřeba vědět, jak ho správně skladovat. Čerstvě sklizený kadeřávek skladujte v chladničce, ideálně v perforovaném sáčku, a spotřebujte ho do 5-7 dní. Pro delší trvanlivost je vhodné kadeřávek blanšírovat a zamrazit. Blanšírováním, tedy krátkým spařením ve vroucí vodě a následným zchlazením, se zastaví enzymatické procesy, které způsobují kažení. Takto upravený kadeřávek vydrží v mrazáku až 12 měsíců, aniž by ztratil na své chuti a nutriční hodnotě. Další možností konzervace je usušení kadeřávku. Usušené listy kadeřávku skladujte v uzavřené nádobě na suchém a tmavém místě. Sušený kadeřávek je skvělým doplňkem polévek, omáček a zeleninových směsí. Ať už zvolíte jakýkoli způsob skladování, nezapomeňte, že kadeřávek je nejchutnější čerstvý.

Publikováno: 12. 08. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Tereza Sládová

Tagy: kale | druh zeleniny