Kroužky z ořechů: Zdravá svačinka nebo kalorická bomba?

Ryngle

Ryngle: Tradiční pochoutka

Ryngle, známé také jako kroužky z ořechů, jsou tradiční českou pochoutkou, která evokuje vzpomínky na Vánoce a pečení s babičkou. Tyto křupavé a voňavé kroužky se vyrábějí z jednoduchého těsta, jehož hlavními ingrediencemi jsou mleté ořechy, máslo a mouka. Po upečení se ryngle obvykle obalují v moučkovém cukru, čímž získají svou charakteristickou sladkou chuť.

Existuje mnoho variant receptu na ryngle, některé přidávají do těsta kakao, vanilku nebo citronovou kůru pro obohacení chuti. Tvar rynglí se také může lišit, od klasických kroužků po tyčinky nebo rohlíčky. Ať už si je vychutnáváte s kávou, čajem nebo jen tak samotné, ryngle vždy potěší vaše chuťové pohárky a navrátí vás do dětských let.

Pečení rynglí je skvělou příležitostí, jak zapojit do přípravy i ty nejmenší. Vykrajování kroužků z těsta je zábavou pro děti a společně strávený čas v kuchyni utužuje rodinné vazby. Navíc si tak předáváte tradiční receptury z generace na generaci.

Výroba z vlašských ořechů

Vlašské ořechy, kromě toho, že jsou chutné a zdravé, se dají využít i k výrobě krásných a originálních předmětů. Jedním z nich jsou ryngle, tradiční ozdoby krku, které se v minulosti vyráběly z různých materiálů, včetně kovu a dřeva. Dnes se k jejich výrobě používají i skořápky vlašských ořechů, které jim dodávají rustikální a přírodní vzhled.

Výrobce Typ ořechů Hmotnost Cena
Značka A Lískové 200 g 99 Kč
Značka B Mandlové 150 g 129 Kč
Značka C Směs ořechů 250 g 159 Kč

Výroba ryngle z ořechu vyžaduje trpělivost a preciznost. Nejprve je potřeba pečlivě rozpůlit ořechy a vyjmout jádra. Poté se skořápky očistí a vyleští. Následně se do nich vyřezávají nebo vybrušují různé vzory a ornamenty. Hotové ryngle se pak mohou navlékat na kožené řemínky nebo řetízky a nosit jako originální šperk.

Kromě rynglí se z ořechů dají vyrobit i krásné kroužky. Ty se vyrábějí podobným způsobem jako ryngle, jen se ze skořápek vyřezávají menší tvary. Kroužky z ořechů jsou decentní a elegantní a hodí se jak pro ženy, tak pro muže.

Výroba šperků a dekorací z vlašských ořechů je skvělým způsobem, jak využít zdánlivě obyčejný materiál a proměnit ho v něco krásného a originálního. Navíc je to činnost, která rozvíjí kreativitu a zručnost.

Ryngle, ty křehké kroužky z ořechů, v sobě skrývají tajemství starých časů. Jejich příprava vyžaduje trpělivost a preciznost, stejně jako život sám.

Eliška Dohnalová

Typické pro Valašsko

Ryngle a kroužky z ořechů, to je pro Valašsko typické! Tyto zdánlivě obyčejné předměty z přírodních materiálů v sobě nesou kus valašské duše a tradice. Ryngle, dřevěné zvonce zdobené řezbou, sloužily pastýřům k svolávání ovcí a dodnes jsou neodmyslitelnou součástí valašského folkloru. Jejich zvuk se nese krajinou a evokuje atmosféru starých časů. Kroužky z ořechů, vyráběné s láskou a trpělivostí, zase zdobily krky valašských dívek a žen. Každý kroužek byl originál, stejně jako jeho nositelka. Tyto drobnosti nám připomínají zručnost a fortel našich předků, kteří dokázali z jednoduchých materiálů vytvořit krásné a užitečné předměty. Ať už se jedná o ryngle nebo kroužky z ořechů, tyto symboly Valašska v sobě nesou příběh minulosti a tradice, které se předávají z generace na generaci.

Pečení v troubě

Pečení v troubě hraje klíčovou roli v dosažení dokonalé chuti a textury jak u rynglí, tak i u kroužků z ořechů. Teplota a doba pečení se liší v závislosti na receptu a typu trouby. Obecně platí, že ryngle se pečou při nižší teplotě (kolem 170 °C) po delší dobu (30-40 minut), aby se uvnitř propekly a zároveň zůstaly vláčné. Kroužky z ořechů, které jsou menší a kompaktnější, vyžadují vyšší teplotu (180-190 °C) a kratší dobu pečení (15-20 minut) dozlatova.

Důležité je sledovat pečivo během pečení a zkontrolovat jeho propečenost špejlí. Pokud po zapíchnutí do středu pečiva vyjde špejle suchá, je hotové. Pro rovnoměrné propečení je vhodné troubu předehřát na požadovanou teplotu a plech s pečivem umístit do její střední části.

Při pečení kroužků z ořechů je vhodné použít papírové košíčky, aby se těsto nepřichytilo k plechu. Ryngle se obvykle pečou ve formě srnčího hřbetu nebo na plechu vyloženém pečicím papírem. Po upečení nechte pečivo vychladnout na mřížce, aby se zabránilo zvlhnutí.

Charakteristická chuť a vůně

Ryngle i kroužky z ořechů, to je symfonie chutí a vůní, která potěší každého mlsouna. Ořechy samy o sobě jsou bohaté na aroma a chuť, ať už jde o vlašské ořechy s jejich zemitou chutí, mandle s jemnou sladkostí, nebo lískové ořechy s nádechem kakaa.

Při pečení se tyto přirozené chutě ještě zintenzivňují a prolínají se s teplými tóny másla, vanilky a skořice. Výsledkem je neodolatelná vůně, která se line z trouby a láká k ochutnání.

Křupavá textura rynglí a kroužků dodává celkovému chuťovému zážitku další rozměr. Kontrast mezi křupavým povrchem a měkkým vnitřkem, kde se snoubí chuť ořechů s jemným těstem, je jednoduše dokonalý.

Konzumace samostatně

Ryngle a kroužky z ořechů si nejlépe vychutnáte samotné, abyste si užili jejich specifickou chuť a texturu. Díky své sytosti a nutriční hodnotě jsou ideální jako rychlá svačina, dezert nebo malá pochoutka během dne.

Vyzkoušejte ryngle s vlašskými ořechy a medem pro sladkou a výživnou svačinu. Mandlové kroužky se skvěle hodí k odpolední kávě nebo čaji. Pro sportovce jsou ideální kroužky z kešu ořechů, které dodají energii po tréninku.

Při výběru rynglí a kroužků z ořechů dbejte na kvalitní suroviny a čerstvost. Vyhněte se výrobkům s přidaným cukrem, konzervanty a umělými barvivy. Sáhněte raději po přírodních variantách, které vám poskytnou maximum chuti a prospěšných látek.

Přidání do dezertů

Ryngle a kroužky z ořechů se skvěle hodí i do dezertů, kterým dodají křupavost a lahodnou oříškovou chuť.

Můžete je použít jako:

  • ozdobu na dorty,
  • cupcakes,
  • cheesecaky,
  • koláče,
  • pudinky
  • zmrzlinu.

Skvěle chutnají i v kombinaci s čokoládou, ovocem nebo šlehačkou.

Pro zajímavější texturu a chuť zkuste ryngle a kroužky z ořechů před přidáním do dezertů krátce opražit na sucho na pánvi. Zvýrazní se tím jejich oříšková chuť a získají příjemnou křupavost.

Při výběru rynglí a kroužků z ořechů do dezertů dbejte na jejich kvalitu a čerstvost. Měly by být křupavé, s příjemnou vůní a bez známek žluknutí.

Sladké pečivo s rynglemi a kroužky z ořechů skladujte v chladu a suchu, aby nezvlhly a neztratily svou křupavost.

Symbolika štěstí a hojnosti

Ryngle, ty kovové kruhy zdobené různými symboly, sloužily kdysi jako forma platidla a také jako šperky. Jejich symbolika se často prolínala s tématy štěstí a hojnosti. Kruhový tvar sám o sobě evokuje nekonečno a věčný návrat, což jsou atributy spojované s prosperitou a štěstím.

Kroužky z ořechů, ať už se jedná o vlašské ořechy, lískové oříšky nebo jiné druhy, nesou podobnou symboliku. Ořechy jsou od pradávna vnímány jako symbol plodnosti a hojnosti. Jejich tvrdá skořápka chránící chutné jádro symbolizuje bezpečí a ochranu před zlem.

Spojení ryngle a ořechů v jednom šperku či amuletu tak vytváří silný symbol štěstí a hojnosti. Ryngle v tomto kontextu může symbolizovat štěstí a ochranu, zatímco ořech představuje prosperitu a plodnost. Takový talisman může být nošen pro přilákání štěstí, hojnosti a ochrany před negativními vlivy.

Uchovávání v suchu a chladu

Ryngle a kroužky z ořechů jsou krásné a originální doplňky, ale aby nám dělaly radost co nejdéle, je potřeba o ně správně pečovat. Základním pravidlem je uchovávat je v suchu a chladu. Vlhkost je největším nepřítelem přírodních materiálů, jako je dřevo. Vlivem vlhkosti mohou ryngle a kroužky z ořechů nabobtnat, popraskat nebo se stát živnou půdou pro plísně. Proto je důležité nenechávat je v blízkosti zdrojů vlhkosti, jako je umyvadlo, vana nebo sprchový kout. Také je neponechávejte v koupelně, kde je vzduch přirozeně vlhčí. Ideálním místem pro jejich uložení je šperkovnice, zásuvka komody nebo jiný suchý a chladný prostor. Pokud se vám stane, že ryngle nebo kroužky z ořechů navlhnou, co nejdříve je osušte suchým hadříkem a nechte je volně uschnout na vzduchu. Nikdy je nesušte fénem ani na topení, příliš vysoká teplota by je mohla poškodit. Dodržováním těchto jednoduchých rad prodloužíte životnost vašich oblíbených doplňků z ořechů a budete se z nich moci těšit po dlouhou dobu.

Oblíbený dárek z Valašska

Valašsko, kraj dřevěných chalup, krojů a lidové hudby, se pyšní i bohatou tradicí řemesel. Mezi ty nejoblíbenější a nejznámější patří bezesporu výroba dřevěných hraček a dekorací. A právě z Valašska pochází dva dárky, které potěší malé i velké – ryngle a kroužky z ořechů.

Ryngle, dřevěné chrastítko s kuličkou uvnitř, zná snad každý. Na Valašsku se vyrábí dodnes, a to tradičními postupy z kvalitního dřeva. Ryngle se liší velikostí, tvarem i zdobením. Některé jsou zdobené pouze jednoduchým vyřezáváním, jiné zdobí složité ornamenty a barevné malby. Ryngle je nejen krásnou dekorací, ale i skvělou hračkou pro nejmenší. Rozvíjí dětskou motoriku a sluchové vnímání.

Kroužky z ořechů jsou dalším tradičním valašským výrobkem. Zruční řemeslníci je vyrábí z tvrdých skořápek vlašských ořechů. Kroužky se navlékají na provázek a vytváří tak originální náhrdelníky, náramky nebo dekorace. Kroužky z ořechů se dříve používaly i jako platidlo na jarmarcích a poutích. Dnes jsou krásným a originálním dárkem, který v sobě nese kus valašské tradice.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Kamila Kadeřábková

Tagy: ryngle | kroužky z ořechů