Připravte si dokonalé espresso. Krok za krokem k dokonalému šálku.

Jste milovníkem kávy, nebo se jen chcete naučit připravit tento lahodný horký nápoj, abyste potěšili návštěvu? Pojďte si ho s námi připravit hezky krok za krokem. Od výběru správných zrn až po ten poslední stisk na tamperu. Každý krok je důležitý pro dosažení toho perfektního, chutného a aromatického šálku, který potěší nejen vaše chuťové buňky, ale i vaši duši.

1. Bez kvalitní kávy se neobejdete

Výběr kvalitní kávy je prvním a nejdůležitějším krokem při přípravě. Když si pořídíte méně kvalitní kávu, nemůžete být překvapeni, že výsledná chuť odpovídá ceně. Používejte čerstvou kávu, středně až tmavě pražená zrna, speciálně určená pro espresso jako zrnková káva Lucaffé Mamma Lucia. Kávu nikdy nekupujte už namletou, protože taková výrazně ztrácí aroma. Raději si pořiďte mlýnek a zrna namelte bezprostředně před přípravou.

2. Správné namletí má svůj význam

Správné mletí je cesta k úspěchu. Káva by měla být dost jemná, aby vytvořila bohatý šálek, ale ne tak jemná, aby příprava trvala věčnost. Jak takovou kávu poznat? Představte si jemný písek na pláži, to je to, k čemu se snažíme během mletí přiblížit.

3. Pochopte tamping

Nyní přichází na řadu tamping - proces pěchování kávy v páce. Tamping/pěchování kávy je nedílnou součástí přípravy kvalitního espressa. Cílem je dosáhnout rovnoměrného a hladkého povrchu, který je dostatečně pevný, aby zajistil rovnoměrnou extrakci, ale ne tak tvrdý, aby jím voda nemohla proniknout.

4. Kouzlo teploty a tlaku

Nastává chvíle pravdy. Pečlivě umletou a upěchovanou kávu nyní můžeme připravit. Budeme potřebovat vodu o správné teplotě a tlaku. Nikdy nepoužívejte vroucí vodu. Pro espresso je vhodná teplota kolem 90°C a tlak přibližně 9 barů. Je to malá alchymie, která promění vaši pečlivě připravenou kávu v zázračný nápoj, který potěší chuťové buňky i těch největších kávových labužníků.

5. Stačí si jen počkat

Hotovo? Postavte tedy sklenici na kávu do kávovaru a zapněte ho. Pokud jste udělali všechno správně, už nezbývá než čekat. Příprava správného šálku espressa chvíli trvá, ale to čekání skutečně stojí za to. Nechte vodu s kávou pracovat. Ideální čas extrakce je kolem 25 sekund. Během této krátké doby získáte přibližně 25-30 ml černého espressa s bohatým aromatem. Pokud se tak nestane, nezoufejte a příště to zkuste znovu. Časem se v přípravě zdokonalíte.

Příprava espressa je více než jen ranní rutina. Je to rituál, který spojuje vědu a umění, trpělivost a chuť. Každý šálek je příležitostí k objevování chutí káv rozdílných druhů z různých konců světa i zdokonalování samotné přípravy. A pamatujte, nejlepší espresso je to, které připravujete s radostí a láskou

Publikováno: 07. 02. 2024

Kategorie: nápoje

Autor: Tereza Sládová