Štamprle: Tradiční český nápoj, který oživí vaše chuťové pohárky

Štamprle

Štamprle je typickým českým nápojem, který si oblíbili nejen místní obyvatelé, ale i turisté z celého světa. Tento nápoj se podává v malých skleničkách a jeho základem je kvalitní destilát, nejčastěji slivovice. Štamprle je však mnohem více než jen alkoholický nápoj – je to tradice a součást české kultury. Pro mnoho lidí je pití štamprle společenskou událostí plnou zábavy a radosti. V tomto článku se podíváme blíže na historii tohoto nápoje, jeho výrobu a samozřejmě i na to, jak si ho správně vychutnat.

Historie štamprle

Historie štamprle sahá až do 16. století, kdy se na českém území začaly vyrábět první sklenice na tekutiny s drátěným stojanem. Tyto sklenice se nazývaly "štamprle" a sloužily především pro pití alkoholických nápojů. V průběhu času se štamprle staly oblíbeným nádobím i mimo Česko a postupně se rozšířily do dalších zemí.

V dnešní době jsou štamprle neodmyslitelnou součástí českého pivního kulturu a používají se nejen pro pití pálenek, ale také pro degustaci různých druhů piv. Existuje mnoho typů štamprlí s různými tvary a velikostmi, ale stále mají charakteristický drátěný stojan a jsou spojeny s tradiční českou kulturou.

Zkrátka řečeno, štamprle jsou více než jen obyčejné sklenice - jsou to kulturní symbol, který je pevně zakotven v historii Česka.

Složení a výroba štamprle

Štamprle je český nápoj, který se tradičně podává v hospodách a restauracích po celé České republice. Je to směs piva a limonády, ale co dělá štamprle unikátní, je jeho způsob servírování. Štamprle se podávají v malých sklenicích (tzv. štamprlách), které jsou naplněny asi z 2/3 pivem a 1/3 limonádou.

Složení štamprle zahrnuje jak světlé, tak tmavé pivo, ale nejčastěji se používají světlá desítka nebo jedenáctka. Limonáda může být buď domácí nebo kupovaná z obchodu. Pro ty, kteří chtějí klasickou chuť, se doporučuje použít klasickou citronovou limonádu bez bublinek.

Výroba štamprle je velmi jednoduchá a není potřeba žádných speciálních nástrojů nebo zařízení. Stačí si jen připravit správné poměry piva a limonády ve správném poměru do malé skleničky a míchat. Následně se nalije do menších sklenic (štamprl) po troškách tak, aby byla zachována jeho specifická chuť.

Celkově lze říci, že štamprle je oblíbeným nápojem v České republice a jeho složení a výroba jsou jednoduché. Pokud se rozhodnete ho ochutnat, ujistěte se, že máte k dispozici malé skleničky (štamprly) a správné poměry piva a limonády.

Tradiční servírování štamprle

Tradiční servírování štamprle je důležitou součástí české kultury a tradice. Štamprle, český nápoj s vysokým obsahem alkoholu, se obvykle podává ve speciálních skleničkách s objemem asi 0,03 l. Tyto skleničky jsou často zdobeny různými motivy a zdobeními, v závislosti na regionu nebo příležitosti.

Samotná servírka štamprle má svá pravidla. Sklenice by měla být naplněna tak, aby byla plná po okraj, a nesmí se do ní nic míchat. Kromě toho existují i určité rituály spojené se samotným pitím štamprle - například přejímání skleničky pouze jednou rukou nebo křižování se s ostatními hosty.

Tradiční servírování štamprle je tedy nejen o samotné chuťové zkušenosti, ale také o udržování českých tradic a zvyků.

Oblíbené varianty štamprle

Štamprle je oblíbený český alkoholický nápoj, který se podává v malých skleničkách, tzv. štamprlech. Existuje mnoho variant tohoto chuťově vynikajícího nápoje a každý si určitě najde svou oblíbenou.

Mezi nejoblíbenější patří tzv. rumové štamprle, které jsou velice populární zejména na zimních večírcích. Pokud máte raději sladší varianty, pak byste určitě měli ochutnat třeba medovou nebo ovocnou štamprli.

Pro milovníky klasiky jsou ideální hruškové nebo borovičkové štamprle, které patří mezi tradiční české varianty tohoto nápoje. Pro ty odvážnější existuje také silnější varianta, tzv. absintová štamprle, která vás rozhodně nezklame.

Každopádně si při ochutnání různých typů štamprlí určitě přijdete na to, co je pro vás ta pravá lahoda a tuto chuť si budete rádi dopřávat i nadále.

Zdravotní benefity štamprle

Zdravotní benefity štamprle jsou mnohé a překvapivé. Tento tradiční český nápoj, který se skládá z horké vody, medu, citronu a rumu, má mimořádně pozitivní účinky na lidský organismus. Jeho teplo uklidňuje podrážděný žaludek a pomáhá při nachlazení nebo chřipce. Díky obsahu vitamínu C z citronu má také šamprle antioxidantové vlastnosti a posiluje imunitní systém. Rum pak má protizánětlivé účinky a podporuje trávení. A nakonec, med obsahuje enzymy, které pomáhají s detoxikací těla a regulují srdeční rytmus. Takže nejenom že je štramplre dobrý na chuť, ale také prospívá našemu zdravotnímu stavu.

Recept na domácí štamprli

Doma si můžete připravit skvělou alternativu k oblíbenému pivu - štamprli. Tento český nápoj se skládá z vlašských ořechů, cukru, vody a rumu. Zajímavostí je, že název "štamprle" pochází z němčiny a znamená "sklenici s držkou". Pro přípravu domácí štamprle jednoduše smíchejte vařící vodu s cukrem a rozmačkanými ořechy a nechte chvíli louhovat. Poté sceďte do sklenic se speciálním držákem, který zabrání spálení rukou od horkého nápoje. Přidejte rum podle chuti a můžete podávat! Je to ideální volba na oslavu tradiční české kuchyně s přáteli nebo jako teplý drink po procházce v zimním období.

Nové trendy ve světě štamprle

Poslední dobou se v gastronomii stávají velkým hitem nové a zajímavé varianty českého tradičního nápoje - štamprle. Kromě klasických receptů s ovocem nebo bylinkami se objevují nové chutě, například s kávou, kokosem nebo exotickými plody. Další novinkou jsou také moderní prezentace nápoje, jako je podávání v květinových vázách nebo zapalování alkoholem či koňakem. Nové trendy ve světě štamprle přinášejí opravdu zajímavé zážitky pro chuťové buňky i oči.

Celkově lze říci, že štamprle je nejenom oblíbeným českým nápojem, ale také důležitou součástí naší kulturní tradice. Její chuť a vůně nás dokáže přenést do krásného prostředí českých hospůdek a pivnic, kde se setkávají lidé přátelé i cizinci. Při konzumaci štamprle není jen o samotném pití, ale také o společnosti a sdílených zážitcích. Pomalu vychutnávaný horký nápoj je totiž ideálním spojením s posezením a povídáním si s kamarády nebo rodinou. Tak si dejme další štamprli a oslavme tuto českou specialitu!

Publikováno: 17. 08. 2023

Kategorie: nápoje

Autor: Kamila Kadeřábková

Tagy: štamprle | český nápoj