10 zdravotních výhod broskví, které vás překvapí! Ovoce, které stojí za vaši pozornost.

Peach

Popis broskví

Broskve jsou ovocem s hladkou, oranžovo-červenou slupkou a šťavnatým, sladce aromatickým dužnatým masem uvnitř. Toto ovoce pochází z Číny a patří do čeledi růžovitých rostlin. Broskvové stromy mají lesklé listy a kvetou růžovými květy na jaře. Plody broskví mají kulatý tvar s prohlubní na vrcholu, kde byla připevněna k větvi stromu. Jsou bohaté na vitamín C a vlákninu, což je dělá skvělým přídavkem do stravy pro podporu zdraví.

Nutriční hodnota broskví

Broskve jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který podporuje imunitní systém a pomáhá v boji proti infekcím. Obsahují také vitamín A, který je důležitý pro zdraví očí a kůže. Broskve jsou dobrým zdrojem vlákniny, která podporuje trávení a udržuje zdravou střevní mikroflóru. Obsahují minerály jako draslík, vápník a hořčík, které jsou důležité pro správnou funkci svalů a kostí. Broskve mají nízký obsah kalorií a tuku, což je činí ideálním ovocem pro ty, kteří dbají na svou postavu.

Způsoby konzumace broskví

Broskve jsou lahodné ovoce, které lze konzumovat různými způsoby. Jednou možností je samotná čerstvá broskev, která je výborná jako osvěžující svačina nebo součást ovocného salátu. Broskvové šťávy a smoothie jsou také oblíbené varianty, které dodají potřebné vitamíny a minerály. Pro milovníky sladkostí jsou vhodné i pečené broskve s medem a skořicí. Broskvě lze také přidat do cereálií, jogurtu nebo do slaných pokrmů jako například do salátů s kozím sýrem a ořechy pro zajímavou chuťovou kombinaci.

Zdravotní přínosy broskví

Broskve jsou nejen lahodné, ale také velmi zdravé ovoce. Obsahují vitamíny A, C a E, které posilují imunitní systém a chrání buňky před poškozením. Díky vysokému obsahu vlákniny podporují trávení a udržují zdravou střevní mikroflóru. Broskve jsou také bohatým zdrojem antioxidantů, které pomáhají snižovat záněty v těle a chrání před různými chorobami, jako je například rakovina. Dále obsahují minerály jako draslík, hořčík a železo, které podporují správnou funkci svalů, nervů a krevního oběhu. Konzumace broskví může pomoci snižovat hladinu cholesterolu v krvi a tím i riziko srdečně-cévních onemocnění. Celkově lze říci, že pravidelná konzumace broskví může přispět k celkovému zlepšení zdravotního stavu a prevenci různých onemocnění.

Recepty s broskvěmi

Recepty s broskvěmi jsou skvělým způsobem, jak si vychutnat tuto lahodnou a zdravou ovoci. Jedním z oblíbených receptů je například grilovaná broskev s medem a skořicí. Stačí broskve rozkrojit, odstranit pecku a potřít je medem smíchaným se skořicí. Poté je grilovat na pánvi nebo grilu asi 3-4 minuty z každé strany. Dalším zajímavým receptem může být smoothie s broskvemi, banánem a jogurtem. Stačí všechny ingredience společně rozmixovat a můžete přidat i trochu medu či citronové šťávy podle chuti. Tento osvěžující nápoj je ideální pro horké letní dny. Nakonec můžete vyzkoušet také salát s grilovanými broskvemi, rukolou, mozzarellou a parmazánem. Stačí nakrájet broskve na plátky, grilovat je a pak smíchat s ostatními ingrediencemi. Tento salát je bohatý na vitamíny a minerály a skvěle chutná jako lehká večeře nebo předkrm.

Publikováno: 19. 03. 2024

Kategorie: potraviny a nápoje

Autor: Kamila Kadeřábková

Tagy: peach | ovoce