Aperitiv: Malé sousto s velkým efektem

Aperitiv

Co je to aperitiv?

Aperitiv je nápoj, který se podává před jídlem, aby povzbudil chuť k jídlu. Obvykle se jedná o alkoholický nápoj, jako je vermut, sherry, Campari nebo prosecco, ale může to být i nealkoholický nápoj, jako je například tonik, soda nebo ovocná šťáva. Aperitivy se často podávají s drobným občerstvením, jako jsou olivy, oříšky nebo sýry.

Aperitivy pocházejí z Itálie a Francie, kde je zvykem setkávat se s přáteli a rodinou na sklence vína nebo koktejlu před večeří. Tato tradice se rozšířila do celého světa a dnes si aperitivy užívají lidé po celém světě.

Aperitiv by měl být lehký a osvěžující, aby nezahltil chuťové pohárky před hlavním chodem. Měl by také ladit s jídlem, které se bude podávat. Například k italskému jídlu se hodí aperol spritz, zatímco k francouzskému jídlu se hodí kir royale.

Aperitiv je jako předehra symfonie chutí, naladí smysly a probudí v nás touhu po dalších kulinářských zážitcích.

Božena Černá

Typy aperitivů

Svět aperitivů je pestrý a nabízí něco pro každého. Pokud máte rádi osvěžující bublinky, sáhněte po sektu, proseccu nebo crémantu. Milovníci hořkosladkých chutí ocení vermut, Campari nebo Aperol, které se skvěle hodí k sodě a plátku pomeranče. Pro fanoušky bylinných tónů je tu hořký likér Fernet Stock nebo Becherovka, které se pijí buď čisté, nebo s tonikem. Nezapomeňte ani na klasiku v podobě piva, vína nebo cideru. Ať už zvolíte jakýkoli aperitiv, nejdůležitější je užít si ho v příjemné společnosti a s chutí.

Servírování a etiketa

Při servírování jídla a pití dodržujeme základní pravidla etikety, abychom projevili úctu k hostitelům i ostatním strávníkům. Jídlo si sami nenabíráme, ale počkáme, až nás hostitel obslouží, případně se zeptáme, zda si můžeme přidat. Příbory držíme v rukou tak, jak je obvyklé, tedy vidličku v levé a nůž v pravé ruce. Lokty na stůl nepatří, ty držíme u těla.

Během jídla se nehlučně a s uzavřenými ústy. Pokud potřebujeme něco podat, slušně požádáme souseda u stolu. Po dojedení odložíme příbor na talíř vedle sebe, čímž dáme najevo, že už nechceme pokračovat v jídle.

Dodržování etikety při stolování není nic složitého a pomůže nám vytvořit příjemnou atmosféru u stolu.

Inspirace na aperitivy

Plánujete večírek nebo jen chcete potěšit přátele něčím dobrým před večeří? Aperitivy jsou skvělým způsobem, jak nastartovat chuťové pohárky a navodit příjemnou atmosféru. Zapomeňte na chipsy a arašídy a zkuste něco originálnějšího!

Skvělou volbou jsou jednohubky s různými pomazánkami. Vyzkoušejte třeba avokádovou s kozím sýrem a vlašskými ořechy, nebo klasiku v podobě vajíčkové pomazánky s pažitkou. Pro milovníky ryb je tu tuňáková pomazánka s kapary a červenou cibulkou.

Pokud preferujete teplé chuťovky, mini quiche s různými náplněmi jsou sázkou na jistotu. Zeleninové varianty se špenátem a fetou nebo s brokolicí a nivou zaručeně potěší. Pro masožravce se hodí quiche se slaninou a cibulkou.

Nezapomeňte ani na sladkou tečku! Mini tartaletky s ovocem a šlehačkou jsou vždycky skvělou volbou.

Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte na důležitý detail – stylové servírování. Použijte hezké misky a tácy, ozdobte jídlo bylinkami a užívejte si příjemné chvíle s přáteli.

Aperitiv a jeho role

Aperitiv je nápoj, který se podává před jídlem, aby povzbudil chuť k jídlu a připravil trávení na nadcházející hostinu. Jeho role je však mnohem širší než jen fyziologická. Aperitiv je rituál, společenská událost, která má navodit příjemnou atmosféru a uvolnit napětí před jídlem.

Typické aperitivy zahrnují suchá vína, bylinné likéry, jako je vermut či Campari, a šumivé nápoje, například prosecco. Důležité je, aby aperitiv nebyl příliš sladký ani těžký, aby nezahltil chuťové pohárky před hlavním chodem.

Výběr aperitivu se často řídí příležitostí a vkusem hostů. Lehčí aperitivy, jako je suché sherry nebo sklenka bílého vína, se hodí pro neformální setkání, zatímco pro slavnostnější příležitosti se volí spíše sofistikovanější nápoje, jako je Champagne nebo koktejly.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Kamila Kadeřábková

Tagy: aperitiv | předkrm