Okostice: Skrytá síla ovoce a zeleniny

Okostice

Co je to okostice?

Okostice je tvrdá, dřevnatá vrstva, která se nachází uvnitř plodu některých druhů ovoce. Obklopuje a chrání semeno uvnitř. Typickými příklady ovoce s peckou jsou broskve, meruňky, švestky nebo třešně. Okostice se vyvíjí z vaječníku květu a její tvrdost je dána vysokým obsahem sklerenchymatických buněk. Tyto buňky mají ztloustlé buněčné stěny, které jim dodávají pevnost a odolnost.

Zatímco dužina ovoce je často sladká a láká k jídlu, okostice je nepoživatelná. Její úkolem je chránit semeno před poškozením a umožnit mu klíčení.

Druhy ovoce s okosticí

Ovoce s peckou, jak už název napovídá, ukrývá ve svém srdci tvrdou pecku, která chrání semínko. Tato skupina zahrnuje širokou škálu plodů, lišících se chutí, barvou i velikostí. Mezi nejoblíbenější zástupce patří bezesporu meruňky, broskve a nektarinky, které si v létě dopřáváme nejčastěji čerstvé. Šťavnaté třešně a višně zase potěší sladkokyselou chutí a hodí se jak na přímou konzumaci, tak do buchet a kompotů.

Méně známé, ale neméně chutné jsou například mirabelky, švestky, blumy a ringloty. Tyto plody se často využívají k výrobě povidel, džemů a kompotů, ale výborné jsou i sušené. A nesmíme zapomenout ani na exotické mango, avokádo a liči, které sice rostou v tropických oblastech, ale i u nás si získávají stále větší oblibu.

Výživové hodnoty okostice

Okostice, tedy tenká vrstva mezi peckou a dužinou meruněk, broskví nebo švestek, je překvapivě bohatá na živiny. Obsahuje značné množství vlákniny, která je důležitá pro zdravé trávení. Dále v ní najdeme vitamíny skupiny B, vitamín E a minerály jako draslík, hořčík a fosfor. Tyto látky přispívají k normální funkci svalů, nervové soustavy a metabolismu. Okostice má nízký obsah kalorií a je přirozeně bez tuku, což z ní činí vhodnou součást vyvážené stravy.

Využití okostice v kuchyni

Okostice, bělavá chrupavčitá hmota na žebrech, je často opomíjenou delikatesou. Ačkoliv se na první pohled může zdát tuhá, při správné přípravě se promění v neuvěřitelně šťavnatou a chutnou lahůdku.

Nejběžnějším způsobem úpravy okostice je vaření. Po důkladném omytí se okostice vloží do hrnce s vodou, osolí, opepří a přidají se aromatické bylinky jako bobkový list a nové koření. Vaří se do změknutí, což trvá přibližně 1-2 hodiny. Uvařenou okostici lze následně podávat s hořčicí a křenem, přidat do polévek nebo použít jako základ pro silný vývar.

Okostici lze také dusit, péct nebo grilovat. Při těchto úpravách je důležité dbát na dostatečné tepelné úpravě, aby maso změklo a pustilo šťávu. Skvěle se hodí k zelenině, bramborám nebo knedlíkům.

Zajímavosti o okostici

Okostice, tenká blána na povrchu kostí, je fascinující a často přehlížená struktura. Věděli jste, že neobsahuje nervy a cévy, a proto necítíme bolest, když se dotkneme přímo okostice? Bolest, kterou pociťujeme při zlomenině, pochází z poškození okolních tkání, jako jsou svaly a vazy. Okostice hraje klíčovou roli v růstu a opravě kostí. Obsahuje buňky, které se mohou přeměnit na buňky kostní, a tak pomáhají s hojením zlomenin. Kromě toho slouží jako důležité místo pro připojení svalů a šlach. Bez okostice by náš pohybový aparát nemohl správně fungovat.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Tereza Sládová

Tagy: okostice | část ovoce nebo zeleniny