Mezcal: Tajemný mexický destilát, který vás okouzlí svou jedinečností

Mezcal

Mezcal, mexický destilát s bohatou historií, se za posledních pár let stal stále populárnější po celém světě. Podobně jako tequila, je vyráběn z agáve, ale na rozdíl od ní se mezcal destiluje pouze z ručně sklizených rostlin a tradičním způsobem bez uměleckých přísad. Tento unikátní nápoj s ostrou chutí a charakteristickou smolnatou vůní je nejenom symbolem mexické kultury, ale také lákadlem pro milovníky exotických alkoholů. V tomto článku se dozvíte více o historii a výrobním procesu mezcalku a také o jeho mnoha zajímavých variantách.

Historie mezcalu

Historie mezcalu sahá do dávných dob, když již domorodí obyvatelé Mexika vyráběli alkoholické nápoje z agávových rostlin. Právě z těchto rostlin se později stala hlavní surovina pro výrobu mezcalu, který je svůj charakteristický a rozpoznatelný chuťový profil získal díky použití různých druhů agávových rostlin a specifickému procesu destilace. V průběhu let se výroba mezcalu stala velmi populární především v mexickém státě Oaxaca, kde se dodnes nachází mnoho tradičních palenice. Dnes je mezcal oblíbenou lahůdkou nejen na celém území Mexika, ale také po celém světě.

Výroba mezcalu

Výroba mezcalu je tradiční řemeslo, které se předává z generace na generaci v mexických oblastech Oaxaca, Guerrero, Durango, San Luis Potosí, Zacatecas a Michoacán. Mezcal se vyrábí z agáve (mnohdy se používá šesti- nebo osmiletní agáve), kterou nejdříve pečlivě očistí od listů a kořenů. Poté se opláchne a společně s kamennými talíři rozdrtí do hromady vláken. Ty poté ručně skládají do velkého otvoru vyhloubeného do země a zakryjí speciálním kamenem.

Následuje první vaření mezi kameny, kdy se do jámy nalije tekutina z místních řek a potom se přikryje palmovými listy a hroudkami země. Po několika dnech fermentace se směs destiluje v kleci ze dřeva nebo bambusu, aby byl oddělen alkohol od vody a dalších látek.

Kvalita mezcalu závisí na vlivu různých faktorů: typu agávy, délce fermentace i destilaci samotné. Tento mexický destilát si oblíbili lidé po celém světě pro svou různorodost chutí – od tradičních sladkých po ořechové a pikantní. Skvělou příležitost vyzkoušet si mezcal nabízejí zdejší festivaly a degustační akce, které se konají ve městě Oaxaca nebo v Tequile.

Původ a regionální rozdíly

Původ mexického destilátu mezcal se datuje až do prekolumbovských dob, kdy byly agavové rostliny používány domorodými obyvateli pro výrobu léčivých nápojů a rituálních pití. V průběhu let se postupně rozvinula i technologie destilace, a to zejména v regionech Oaxaca, Guerrero, Durango a Zacatecas.

Každý region má svůj specifický způsob produkce mezcalu udávající přesné postupy pro sklizeň agavových rostlin, tepelnou úpravu či fermentaci šťávy z agavových srdcovek. Díky tomu se mohou jednotlivé varianty odlišovat v chuti i aroma.

Nejoblíbenějšími druhy mezcalu jsou Espadín, Tobalá, Madrecuishe či Cuish. Zatímco některé regiony preferují tradiční technologie vyrábění mezcalu a využívají takzvané tlecuales (zemité jámy), jiné naopak modernizují proces destilace a vsazují na inovativní metody zpracování surovin.

Jedno je ale jisté - bez ohledu na způsob produkce patří mexický destilát mezcal k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům a stává se velmi ceněným především na mezinárodní scéně.

Rozdíl mezi mezcalem a tequilou

Rozdíl mezi mezcalem a tequilou je často zdrojem zmatku pro mnoho lidí. I když oba pocházejí z Mexika a jsou vyráběny stejným způsobem, existují mezi nimi důležité rozdíly. Mezcal je vyráběn z agáve, která roste v celém Mexiku, na rozdíl od tequily, která se vyrábí pouze ze speciálního druhu modré agáve, který roste pouze v oblasti Jalisco a částech Guanajuato, Michoacán, Nayarit a Tamaulipas.

Dalším rozdílem je proces výroby - mezcal se tradičně vaří v hloubených jámách s kamennými stěnami a pokrytý dřevěnými deskami, což mu dodává silnou dřevitou chuť. Na druhé straně je tequila vařena ve speciálních pecích nazývaných "hornos", což jí poskytuje své charakteristické sladké tóny.

Posledním rozdílem je obsah alkoholu. Zatímco nejčastěji se prodávající mezcally mají 40% alkoholu, tequila má nižší obsah (nejčastěji kolem 35%).

Zkrátka a dobře, i když lahve mezcalu a tequily vypadají podobně, mají tyto dva mexické destiláty své vlastní jedinečné charakteristiky a chuťové profily. Pokud tedy hledáte něco nového, zkuste se poohlédnout po lahvi mezcalu při další příležitosti.

Tradiční využití mezcalu v mexické kultuře

Tradiční mexický destilát z agáve, známý jako mezcal, hraje v mexické kultuře důležitou roli po staletí. Mezcal je nejen oblíbeným nápojem v mnoha regionech Mexika, ale je také součástí tradičních obřadů a rituálů. Jeho konzumace je spojena s oslavami a připomíná svébytnost mexických tradic. Často se pije při oslavách Día de los Muertos (Den mrtvých) a při jiných tradičních slavnostech. V některých regionech Mexika se mezcal také používá v lékařství jako prostředek proti bolestem hlavy a zažívacím potížím. Celkově lze říci, že mezcal patří k neodmyslitelným prvkům mexické kultury a jeho využití má hluboké kořeny v historii této země.

Mezcal v moderní gastronomii

Mezcal, mexický destilát, získává stále větší popularitu v moderní gastronomii po celém světě. Jeho hlubokou historii a tradiční výrobní proces ocení mnoho gurmánů, kteří hledají alternativu k již dobře známému tequile.

Mezcals se vyrábějí z agáve, rostliny původem z Mexika. Každý mezcal má své jedinečné aroma a chuť, které jsou ovlivněny různými faktory jako druh agáve použité při výrobě nebo způsobu destilace. Pro milovníky gastronomických zážitků je možnost objevovat a porovnávat různé druhy mezcalu vzrušujícím dobrodružstvím.

Dnes najdeme mezcal nejen jako běžnou součást koktejlů, ale také jako ingredienci ve vyhlášených kuchyních po celém světě. Kuchaři kombinují jeho unikátní chuť a aroma s dalšími ingrediencemi pro vytvoření nových chutí a textur pro pokrmy od sladkých po slané.

Mezcal není jen další trendy alkoholický nápoj. Jeho hlubokou historii a řemeslnou tradici si váží mnoho kuchařů a mixologů, kteří hledají neotřelé a chutné zážitky pro své zákazníky.

Populární koktejly s mezcalem

Mezcal je mexický destilát, který se stává stále populárnější po celém světě. Jeho jedinečný a silný aroma dělají z mezcalu oblíbeného ingredience pro mnoho koktejlů. Mezi nejpopulárnější koktejly s mezcalem patří například Margarita smíchaná s čerstvou limetkovou šťávou a sladidlem, nebo Oaxacan Old Fashioned, což je variace na klasický americký koktejl s bourbonem, ale místo něj se používá mezcal a jako sladidlo se přidávají hořké koření. Dalším populárním koktejlem je také Mezcal Paloma, což je osvěžující směs mezcalu, grapefruitového džusu a sodovky. Pokud hledáte novou chuťovou zkušenost, zkuste si vyzkoušet některý z těchto populárních koktejlů s mezcalem!

Závěrem lze říci, že mezcal je nejen oblíbeným mexickým destilátem, ale také způsobem života a tradicí. V současné době se stává stále populárnějším i mimo hranice Mexika a jeho vysokou kvalitu a jedinečný charakter ocení každý milovník alkoholických nápojů. Je důležité si připomenout, že pro výrobu skutečného mezcalu jsou klíčové tradiční postupy a suroviny, které jsou pečlivě vybírány a zpracovány pod dohledem mistry svého oboru. Při degustaci mezcalu je tedy možné ochutnat nejen jeho vynikající chuť, ale také poznat část mexické historie a kultury.

Zdroje

Zdroje, ze kterých se vyrábí mexický destilát zvaný mezcal, jsou klíčovými faktory pro jeho unikátní chuť a aroma. Hlavním zdrojem je agáve (Agave angustifolia), rostlina, která roste v suchých oblastech Mexika. Pro výrobu mezcalu se používají pouze dospělé rostliny, které jsou po sklizni pečlivě rozřezány na menší kusy, následně vařeny a fermentovány. Některé druhy mezcalu se také vyrábí z jiných druhů agáve nebo dokonce obsahují přídavky ovocných šťáv nebo koření. Kromě samotného suroviny jsou důležité i techniky destilace a stárnutí, které hrál důležitou roli při tvorbě charakteristické chuti a aromatu jedinečného mexického destilátu - mezcalu.

Publikováno: 18. 08. 2023

Kategorie: nápoje

Autor: Tereza Sládová

Tagy: mezcal | mexický destilát