Sladké pokušení: Broskve v hlavní roli!

Broskev

Původ a historie broskví

Broskve, ty sladké a šťavnaté plody, pocházejí z daleké Číny. Právě tam se začaly pěstovat již před 4000 lety. Starověcí Číňané považovali broskve za symbol nesmrtelnosti a štěstí. Do Evropy se broskve dostaly díky obchodním cestám, pravděpodobně přes Persii, a to zhruba v 1. století našeho letopočtu. Římané je nazývali „perská jablka“. Během středověku se broskve pěstovaly v klášterních zahradách a postupně si získaly oblibu i mezi prostým lidem. Do Ameriky se broskve dostaly s prvními evropskými osadníky v 16. století. Dnes se broskve pěstují v mnoha koutech světa s teplejším klimatem a patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce.

Nutriční hodnota a zdravotní benefity

---

Fazole jsou nutriční elektrárnou nabitou vitamíny, minerály a vlákninou, a to vše při nízkém obsahu tuku. Jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin, což je ideální volba pro vegetariány a vegany. Fazole jsou bohaté na foláty, železo, hořčík a draslík, které jsou důležité pro zdravé srdce, svaly a nervový systém. Vysoký obsah vlákniny v nich podporuje trávení a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Díky nízkému glykemickému indexu jsou vhodné i pro diabetiky. Pravidelná konzumace fazolí může přispět ke snížení cholesterolu a krevního tlaku, čímž se snižuje riziko srdečních chorob.

Odrůdy broskví a jejich specifika

Svět broskví je plný rozmanitých odrůd, z nichž každá má své jedinečné vlastnosti. Liší se dobou zrání, chutí, vzhledem i použitím. Mezi rané odrůdy patří například 'Maycrest' s bílou dužninou a 'Redhaven' s pevnou žlutou dužninou. Pro milovníky sladkých broskví s intenzivní vůní je ideální volbou 'Fairhaven'. Pozdní odrůdy jako 'Cresthaven' a 'Elberta' dozrávají až koncem léta a vynikají lahodnou chutí. Kromě klasických broskví s ochmýřenou slupkou existují i nektarinky s hladkou slupkou. Oblíbené jsou 'Fantasia' s bílou dužninou a 'Harblaze' s pevnou žlutou dužninou. Při výběru odrůdy je důležité zohlednit i odolnost vůči chorobám a škůdcům. Například 'Revita' je odolná vůči kadeřavosti listů broskvoní.

Tipy pro výběr a skladování broskví

Při výběru broskví v obchodě se zaměřte na ty s příjemnou vůní a sytou barvou. Broskve by měly být na dotek pevné, ale ne tvrdé. Vyhněte se plodům s otlaky, hnědými skvrnami nebo známkami plísně. Zralé broskve můžete skladovat při pokojové teplotě, kde vydrží několik dní. Pro delší trvanlivost je uložte do lednice, kde si uchovají čerstvost až týden. Nezapomeňte, že broskve dozrávají i po sklizni. Pokud jste koupili tvrdší plody, nechte je pár dní při pokojové teplotě, aby změkly a rozvinuly plnou chuť.

Využití broskví v kuchyni

Broskve jsou nejen lahodným letním ovocem, ale také všestrannou surovinou v kuchyni. Jejich sladká, lehce nakyslá chuť a šťavnatá dužina se hodí do dezertů, ale i slaných jídel. Klasikou jsou broskvové koláče, bublaniny a knedlíky. Skvěle chutnají i v kombinaci s tvarohem, mascarpone nebo jogurtem. Z broskví se dá připravit osvěžující sorbet, zavařenina nebo džem. Méně známé, ale o to lahodnější jsou broskve grilované nebo pečené. Skvěle se hodí k masu, sýrům a do salátů. Broskve můžeme zkusit přidat i do smoothie, koktejlů nebo domácí zmrzliny. Fantazii se meze nekladou.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Janušíková Karolína

Tagy: broskev | ovoce