Tutti frutti: Exploze chutí v každém soustu!

Tutti Frutti

Tutti frutti: Co to vlastně je?

Tutti frutti, ten barevný mix kousků ovoce, co nám připomíná dětství a letní pohodu. Ale co to vlastně je? Většinou se jedná o kandované ovoce, tedy ovoce konzervované cukrem. Díky tomu má tutti frutti dlouhou trvanlivost a sladkou, výraznou chuť.

Nejčastěji v něm najdeme třešně, ananas, papáju nebo pomerančovou kůru. Barvy, které nám tak evokují léto, jsou často výsledkem potravinářských barviv.

Tutti frutti se používá do zmrzlin, dezertů, sušenek nebo třeba do bábovek. Dodá jim sladkost, ovocnou chuť a hravý vzhled.

Původ a historie cukrové pochoutky

Sladké pochoutky provázejí lidstvo už od pradávna. V dávných dobách si lidé sladkost dopřávali především v podobě medu, ovoce a sušeného ovoce. Cukr, jak ho známe dnes, se objevil mnohem později. Jeho kolébkou je pravděpodobně Indie, kde se z cukrové třtiny získávala sladká šťáva již před několika tisíci lety. Z Indie se znalost výroby cukru šířila dále na východ, do Číny, a také na západ, do Persie a Egypta. Do Evropy se cukr dostal s arabskými obchodníky a křižáky ve středověku. V té době byl cukr vzácným a drahým zbožím, dostupným pouze nejbohatším vrstvám.

Teprve s rozvojem zámořských objevů a s rozmachem pěstování cukrové třtiny v Americe se cukr postupně stával dostupnějším. V 19. století pak vynález řepného cukru umožnil jeho masovou produkci i v Evropě. Cukr se tak stal běžnou součástí jídelníčku a neodmyslitelnou ingrediencí mnoha sladkých pochoutek.

Výroba: Od ovoce k barevným kostičkám

Cesta od šťavnatého ovoce k barevným kostičkám stavebnice je plná fascinujících procesů. Vše začíná u pěstitelů, kteří dodávají ovoce té nejvyšší kvality. Po důkladném promytí a roztřídění se ovoce lisuje a vzniká ovocná šťáva. Ta se následně zahřívá, aby se z ní odpařila voda a vznikl hustý koncentrát. Ten se smíchá s barvivy a cukrem a putuje do forem. Po vychladnutí a ztuhnutí se z forem vyklápějí barevné kostičky, připravené dělat radost malým stavitelům. Celý proces výroby probíhá za přísných hygienických podmínek, aby byla zaručena bezpečnost a vysoká kvalita finálního produktu.

Oblíbené využití v kuchyni

V kuchyni nachází široké uplatnění, ať už v sladké nebo slané kuchyni. Hodí se k přípravě dezertů, jako jsou koláče, dorty, sušenky, zmrzliny a pudinky. Jeho jemná chuť skvěle doplní i ovocné saláty a poháry. V teplé kuchyni se přidává do omáček, marinád na maso a zeleninu. Můžete ho použít i při pečení masa, dodá mu lahodnou vůni a vláčnost. Skvěle se hodí k dýni, mrkvi, batátům, ale i k exotickému ovoci, jako je mango, ananas a banány. Experimentujte a objevte jeho všestranné využití.

Zajímavosti a fakta o tutti frutti

Tutti frutti, ta směs kandovaného ovoce, která nám připomíná dětství a prázdninové koláče! Věděli jste ale, že původně pochází z Itálie, kde se zrodila už v 14. století? Tehdy se používalo ovoce pěstované v okolí Středozemního moře, jako jsou citrusy, třešně a melouny. Do zbytku Evropy se tutti frutti dostalo díky obchodníkům a brzy si získalo oblibu i v jiných sladkostech, jako jsou perníky a sušenky.

Zajímavostí je, že původní receptura neobsahovala žádná barviva. Barevnost dodávalo ovoce samo o sobě a výsledný efekt byl tak mnohem jemnější a přirozenější. Dnes se bohužel často setkáváme s tutti frutti, které je barveno umělými barvivy, aby bylo co nejzářivější a lákavější.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Janušíková Karolína

Tagy: tutti frutti | směs ovoce a cukru