Answer: Vůně Orientu: Kmín a jeho zázraky v kuchyni

Cumin

Kmín v kuchyni

Kmín je nepostradatelným kořením v české kuchyni. Jeho výrazná, zemitá chuť a aroma dodávají hloubku a charakter mnoha tradičním pokrmům. Nejčastěji se používá k dochucení vepřového masa, zelí, brambor, polévek a omáček. Skvěle se hodí i do chleba a pečiva, kterým dodává specifickou chuť a vůni. Kmín se dá použít celý, mletý nebo opražený na oleji. Celý kmín se vaří déle a uvolňuje svou chuť postupně, zatímco mletý kmín se přidává až ke konci vaření. Opražením kmínu na oleji se jeho chuť ještě více zvýrazní. Kromě chuti má kmín i pozitivní vliv na trávení. Podporuje chuť k jídlu, uvolňuje křeče a nadýmání.

Léčivé účinky kmínu

Kmín je víc než jen koření, které dodává chlebu a dalším pokrmům specifickou chuť. Po staletí se používá v tradiční medicíně pro své léčivé účinky. Obsahuje silice, flavonoidy a další prospěšné látky s antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.

Kmín je známý svými pozitivními účinky na trávení. Stimuluje chuť k jídlu, ulevuje od nadýmání a zmírňuje příznaky syndromu dráždivého tračníku. Pomáhá také při nechutenství a podporuje tvorbu žaludečních šťáv.

Kromě trávicího traktu má kmín blahodárný vliv i na dýchací systém. Uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání, proto se doporučuje při nachlazení a kašli. Má také antibakteriální účinky a posiluje imunitní systém.

Kmín se tradičně používá i pro podporu laktace u kojících žen a pro zmírnění menstruačních bolestí. Jeho konzumace se nedoporučuje v těhotenství.

Pěstování kmínu

Kmín (Carum carvi) je dvouletá bylina, která se pěstuje pro svá aromatická semena. Ta se používají jako koření v kuchyni, ale kmín má i léčivé účinky. Pěstování kmínu není náročné a zvládne ho i začátečník.

Kmín má rád slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu. Semena se vysévají od března do dubna přímo na záhon do řádků vzdálených asi 25 cm. Důležité je udržovat půdu vlhkou, dokud kmín nevzejde.

Během vegetace kmín vyžaduje pravidelnou zálivku a odplevelování. V prvním roce vytvoří kmín pouze přízemní růžici listů. Druhým rokem vyroste do výšky až 80 cm a v létě vykvete bílými květy uspořádanými do okolíků. Po odkvětu se začnou tvořit semena, která se sklízí koncem léta, kdy ztmavnou.

Kmín je nenáročná bylina, která se vám odmění bohatou úrodou aromatických semen.

Zajímavosti o kmínu

Kmín je víc než jen koření, které známe z chleba a brambor. Věděli jste, že kmín se používá už tisíce let? Staří Egypťané ho používali při mumifikaci a Římané ho přidávali do chleba, aby zabránili jeho plesnivění. Kmín má i léčivé účinky, tradičně se používá při zažívacích potížích, nadýmání a bolestech břicha. Jeho silice mají uklidňující účinky a pomáhají i při nespavosti. Zajímavostí je, že kmín je skvělým zdrojem železa, důležitého pro krvetvorbu. Takže až si budete pochutnávat na chlebu s kmínem, vzpomeňte si, že jíte i zdravou pochoutku s dlouhou historií.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: potraviny

Autor: Tereza Sládová

Tagy: cumin | koření